به پایگاه خبری و تحلیلی تیترنیوز خوش آمدید     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا

      
کد خبر: ۸۲۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۰
یک فعال صنفی کارگران بازنشسته می‌گوید در صورتی سازمان تامین اجتماعی با مشکل تامین منابع و هزینه‌های تحمیلی مواجه نشود،می‌توان از اقداماتی که تاکنون در خصوص تامین منابع مالی این سازمان و افزایش مستمری‌‌های کارگران بازنشسته صورت گرفته است به عنوان یکی از اقدامات ماندگار وزارت رفاه دولت یازدهم یادکرد.

به گزارش پایگاه خبری مردمی ها،علیرضا حیدری نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگریگفت: یکی از اقدامات مهمی که در چهار سال گذشته در ارتباط با فعالیت‌های سازمان تامین اجتماعی اتفاق افتاد، اجرای ماده 30 قانون تامین اجتماعی در مورد کسر حق بیمه از مزایای بن کارگری بود.

وی بابیان اینکه به موجب ماده یاد شده، کارفرمایان باید در ازء تمامی پرداختی‌های نقدی و غیر نقدی خود به کارگر، مبلغ معینی را تحت عنوان حق بیمه به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند، گفت: برای سالها این قسمت از قانون تامین اجتماعی برزمین مانده بود تا اینکه سرانجام با وجود مخالفت‌های کارفرمایان دولتی و خصوصی در سال 93 با پیگیری‌های سازمان تامین اجتماعی اجرایی و عملیاتی شد.

این فعال صنفی کارگری افزود: اگرچه این اقدام را می‌توان گامی رو به جلو در جهت بهبود خدمات مورد استفاده بیمه‌شدگان شاغل و بازنشسته ارزیابی کرد اما واقعیت این است که سازمان تامین اجتماعی همچنان با مشکل تحمیل تعهدات از جانب نمایندگان مجلس  و بدحسابی دولت در وصول مطالباتش روبروست.

وی افزود: در این رابطه حتی اگر کسر شدن حق بیمه از مزایای بن کارگری را یک گام به جلو تصور کنیم، در عمل مقاومت عموم کارفرمایان در پرداخت حق بیمه بابت این مزایا باعث افزایش فشارهای مالی بر سازمان تامین اجتماعی شده است.

حیدری ادامه داد: از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز با تصویب قانون امکان خرید سوابق بیمه‌ای تا سقف 10 سال بار مالی سنگین را برای این سازمان ایجاد کرده‌اند.

این فعال صنفی کارگران بازنشسته با یادآوری انکه مطابق ماده 76 سازمان تامین اجتماعی هر کارگر از کارافتاده و یا بازماندگان او به شرط داشتن حداقل 10 سال پرداخت حق بیمه می‌توانند ماهانه 10 روز مستمری از سازمان تامین اجتماعی دریافت کنند، گفت: این اقدام شتابزده نمایندگان مجلس می‌تواند در آینده گرفتاری‌هایی را برای سازمان تامین اجتماعی فراهم کند.

حیدری افزود: همه اینها در حالی است که در چند سال گذشته اقداماتی در جهت افزایش واقعی‌تر مستمری‌های بیمه شدگان بازنشسته صورت گرفته است چنانچه در همین راستا برای امسال و سال گذشته ماده 111 قانون تامین اجتماعی مبلغ حداقل مستمری‌های کارگران بازنشسته به اندازه حداقل دستمزد تعیین شده در شورای عالی کار افزایش یافت.

وی ادامه داد: از این بابت می‌توان مدعی شد که در چهار سال گذشته اقدامات مثبتی در امور مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی صورت گرفته است منتهی به شرط آن منابع مالی سازمان تامین اجتماعی توسط کارفرمایان دولتی و خصوصی تامین شود و در کنار آن دولت بدهی‌های گذشته این سازمان را بازپرداخت کند و از همه مهمتر نمایندگان مجلس از تحمیل تعهدات غیر منطقی برای این سازمان خودداری کنند.

حیدری با بیان اینکه همه این اتفاقات در شرایطی رخ داد که سازمان تامین اجتماعی در جریان تغییرات پی‌درپی مدیران دولت گذشته به محلی برای وقوع تخلفات مالی و اداری تبدیل شده بود، تاکید کرد: اقدمات انجام شده در چهار سال گذشته زمانی ماندگار و مثبت تلقی می‌شود که مدیران دولتی این سازمان در چهار سال آینده دست‌کم با مشکلات جدیدی مواجه نشوند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: