به روز شده در: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۴
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ ۱۳:۳۸:۱۱

به پایگاه خبری و تحلیلی تیترنیوز خوش آمدید     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا

      
کد خبر: ۲۱۶۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۴
جمعی از اعضای سازمان دانشجویی به نمایندگی از دیگر اعضای این تشکیلات اصلاح‌طلب، در دیدار با آیت ا... موسوی اردبیلی، آیت ا... بیات زنجانی و آیت ا... موسوی تبریزی به بیان دیدگاههای خود پرداختند و با تشریح امید به وجود آمده به واسطه ۲۴ خرداد ۹۲ از رهنمودهای علما و مراجع استفاده کردند.

به گزارش پایگاه خبری تیتر نیوز قم همیشه مورد توجه فعالین سیاسی و دولتمردان بوده است. قم در تایخ سیاسی ایران صرفا یک شهر نیست. بسیاری حتی در سال‌های اخیر سعی کردند تا نقش قم را کمتر از آنچه که هست جلوه دهند.

علمای قم تاثیر خود را همیشه بر دولت‌ها و فعالین سیاسی ایران نهاده‌اند. اگرچه تا یک سال قبل از این، ناامیدی بر اکثر فعالان جامعه و فعالان سیاسی حاکم بود و امیدی به کار سیاسی و اجتماعی نبود، ولی در‌‌ همان فضا مجموعه علمای قم علی الخصوص آیت ا.. موسوی اردبیلی، آیت ا.. بیات زنجانی و.... با تلاش و جدیت، به سهم خود تحرکی را در نسل جوان و پس از آن در اقشار دیگر ایجاد کردند که ثمره آن پیروزی روحانی و بازگشت امید به جامعه بود. نقش آیت ا... موسوی اردبیلی در ترغیب آیت الله هاشمی رفسنجانی به ثبت نام در انتخابات بی‌بدیل بوده است.

پنجشنبه تعدادی از اعضای سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار که وظیفه خود می دانند هرساله به همراه فعالین سیاسی و دولتمردان به محضر بزرگان و مرجعیت دینی برسند،به دیدار علما و مراجع شهر قم رفتند.

  اعضای تشکل اصلاح طلب سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار در دیدار با آیت ا... موسوی اردبیلی، آیت ا... بیات زنجانی و آیت ا... موسوی تبریزی به بیان دیدگاههای خود پرداختند و با تشریح امید به وجود آمده به واسطه ۲۴ خرداد ۹۲ از رهنمودهای علما و مراجع استفاده کردند. مشروح دیدار اعضای این تشکل اصلاح طلب با بزرگان حوزه قم در ذیل آمده است:

آیت ا... بیات زنجانی: امید بر جامعه حاکم شده است

در ابتدای این دیدار‌ها حضرت آیت الله العظمی بیات زنجانی پس از استمای سخنان مرتضی صفری رئیس سازمان، امیر حسین خازه نائب رئیس و ساعده سیما مسول روابط عمومی سازمان ،سخنان خود را با آرزوی موفقیت برای همۀ مردم در سال جدید آغاز کرده و با اشاره به نقش فعال جوانان در عرصه‌های مختلف سیاسی-فرهنگی در سال گذشته، فرمودند:
بی‌تردید اگر حضور جدی جوانان روشن و فعال در رخدادهای مختلف بالخصوص در انتخابات سال گذشته نبود، طبق اعتراف عمومی، روند مسائل جاری کشور بدین شکل و بدین صورت نمی‌شد؛ به یک معنا می‌توان مدعی شد که حضور فعال جوانان در انتخابات ٩٢ موجب شد تا یک امید سراسری در لایه‌های مختلف جامعه بوجود آمده و منتهی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری شود و نیز فعالیت‌ها و نیز حرکت‌های اصلاحی در طول ۸ سال گذشته توسط افرادی که منفعل نشده و خود را در موضع ضعف قرار ندادند نیز در بوجود آمدن شرایط جدید، مؤثر بوده است.

این مرجع تقلید در ادامه افزودند: بحمدالله وضعیت امروز کشور امیدوار کننده بوده و فضای بازتری برای فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی فراهم آمده است. ایشان ضمن اشاره به تجربه‌های به دست آمده از رخدادهای مختلف سیاسی موجود در کشور تأکید کردند: تجربه انتخابات سال ٩٢ این درس را به ما داد که مردم ما هر چه را که بخواهند می‌توانند به دست آوردند. این را همگان می‌دانند که جریانات و افرادی در کشور، علاقه‌مند نبودند فضا عوض شود و تمام سعیشان را کردند تا مردم را نسبت به آینده کشور خود بی‌توجه کنند و با تمام قوا وارد شدند ولی مردم با ورود عقلانی خود، حرکت آن‌ها را در هم شکستند. به یک معنا می‌توان گفت وقایع سال گذشته نشان داد که تصمیم گیری بد خواهان نمی‌تواند جلوی اراده مردم را بگیرد.

وی در مورد نقش مردم در عرصه‌های مختلف گفتند: اگر به قضیه أباعبدالله (ع) هم نگاه کنیم، خواهیم فهمید که دلیل ماندگاری آن واقعه، گره خوردنش با حرکت‌های مردمی است؛ به این معنا که مردم تصمیم گرفته‌اند داستان امام حسین (ع) زنده بماند و بیش از هزار سال است که هر سالش پرشور‌تر از سال قبل، زنده‌تر مانده است؛ خود این تجربه نشان می‌دهد که هر جا مردم حضور دارند تاریخ هم ماندگار می‌شود. هر جا مردم حضور دارند و نسبت به سرنوشت خود حساسیت نشان می‌دهند، آسیب‌های اجتماعی و ظلم‌ها کمتر می‌شود؛ بنابراین نشاط و سرزندگی جامعه، در گرو خواست خود مردم است.

ایشان سپس با طرح خاطره‌ای از حضرت امام (ره) به توصیه‌های ایشان اشاره کرده و افزودند: خدا رحمت کند امام (ره) را که همیشه می‌فرمود مردم ولی نعمت ما هستند. یادم هست که در جای دیگری به مردم گفت که به من بگویید خدمت گذار مردم. فرمایش امام را باید سرلوحۀ عمل قرار داد و دانست که خدمتگذار این مردم بودن، برای هیچ کسی حقارت نیست بلکه عزت است.

ایشان به حضور هم زمان و مستمر زنان و مردان ایرانی در عرصه‌های مختلف اشاره کرده و گفتند: اکنون و در شرایط حاضر، زن ایرانی و مرد ایرانی در توسعه و پیشرفت کشور و نیز در امید بوجود آمده در فضای کشور به صورت یکسان نقش داشته و دارند. حال باید دولتمردان از امید به وجود آمده به بهترین نحو استفاده کنند تا ان شاالله موفقیت حاصل شود.

حضرت آیت الله بیات زنجانی در بخش دیگری از سخنان خود، به انحصارطلبی و خود محور بینی موجود در برخی جریانات سیاسی اشاره کرده و فرمودند: نباید گروهی خودشان را مالک همه چیز بدانند؛ همه این مردم در طول بیش از سی سال گذشته برای کشور زحمت کشیده‌اند؛ در جامعه ما بسیاری از خانواده‌ها شهید دادند و متحمل زحمت شدند. بنابراین زن و مرد ایرانی در به ثمر نشستن این انقلاب نقش داشتند؛ اگر آزادی و استقلال در کشور حاکم شده است، حاصل مجاهدت همه مردم است نه یک بخش خاص. کسی هم نمی‌تواند همه چیز را به نام خود و گروه خود ثبت کند.

 این مرجع تقلید سپس ضمن توصیه‌ای به دانشجویان برای حرکت درست در مسیر اصلاح کشور گفتند: ما هیچ موقع در تلاش‌های خودمان نباید به حداقل اکتفا نکنیم. بدین معنا که ما اگرچه انتظاری که از بقیه داریم باید حداقلی باشد ولی آن چیزی که از خود انتظار داریم، باید حداکثری باشد و در برخورد با خودمان باید طلب حداکثر فعالیت و تلاش را داشته باشیم؛ همه باید بدانند که این یک ملاک است و اگر به این صورت برخورد کنیم، در جامعه همیشه نسبت به دیگران حسن ظن خواهیم داشت.

حضرت آیت ا... العظمی بیات زنجانی در پایان بیانات خود در خصوص اقدام علمای سیستان و بلوچستان در فراهم آوردن مقدمات آزادی مرزبانان فرمودند: ما امروز در جامعه نیازمند حسن ظن و وحدت هستیم؛ در جریان گروگان گیری مرزبانان حرف بسیاری از افراد که می‌گفتند ایرانی ایرانی ست، چه شیعه و چه سنی، آشوری، ارمنی و... هیچ فرقی با یکدیگر ندارند ثابت شد اقوام مختلف، ایرانی بودن خودشان را با هیچ چیز عوض نمی‌کنند. پس چه بسا همین اتفاق اخیر موجب شود تا برخی از بدبینی‌های گذشته از میان برداشته شود. اگر ما به همه آنگونه که ادب و اخلاق اقتضا می‌کند توجه کنیم، همه را به عنوان ایرانی دارای حق شهروندی نگاه کنیم و به آن‌ها بها بدهیم، دیگر دشمن نمی‌تواند وحدت ما را از میان بردارد. نتیجه همدلی ما با تمام اقوام این می‌شود که تمام ایرانیان با تمام قدرت در خدمت کشورشان قرار می‌گیرند.

حضرت آیت الله بیات زنجانی در پایان بیانات خود، به سؤالات تعدادی از حضار پاسخ گفته و در پاسخ به سوال ساعده سیما مسئول روابط عمومی سازمان دانشجویی مبنی بر اقدامات وزیر علوم و وضعیت دانشگاه‌ها فرمودند:

وضعیت دانشگاه‌ها را من بهتر از گذشته ارزیابی می‌کنم و اقدامات وزیر علوم مثبت بوده است؛ معتقدم ما ان شاءا... در سال آتی شاهد پیشرفت و فعال‌تر شدن دانشگاه‌ها خواهیم بود. اقدامات وزیر و همکارانشان در وزارت خوب بوده است.

در اثر رفتارهای اشتباه گذشته دنیا فکر می‌کرد که ما با عقلانیت و تدبیر رفتار نمی‌کنیم و بیشتر شعار، فحش و ناسزا می‌دهیم در حالی که جوهره انقلاب اسلامی این نیست، جوهره انقلاب اسلامی در عین آزادی و تدبیر است.

این مرجع تقلید در پاسخ به سوال دیگری در خصوص برخوردهای مجلس با وزیر ارشاد به دلیل دیدار با آقای خاتمی و برخوردهای اینچنینی با وزرای دولت یازدهم گفت:

دیدار وزیر ارشاد با آقای خاتمی کار خوبی بود چرا که آقای خاتمی جزو ذخایر ملی ما است؛ دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی، یک دوران بسیار خوب برای پیشرفت و توسعه کشور بوده است. به هر حال نمایندگان مجلس باید در حرف و سخن خود دقت کنند. اینکه وزیر ارشاد به دیدار ایشان رفته، کار بسیار خوبی است. واقعیت این است که مجموعه رفتار آقایان در دولت موجب شده که فشار‌ها کم شود و امید به باز شدن بیشتر فضا و منطقی شدن رفتار‌ها بیشتر از گذشته شود.آیت ا... موسوی اردبیلی: از اصلاح جامعه نباید نا‌امید شد

اعضای سازمان دانشجویی در ادامه دیدار‌ها که عصر پنجشنبه صورت گرفت به محضر آیت الله موسوی اردبیلی رسیدند.

مرتضی صفری رئیس سازمان دانشجویی به بیان دیدگاه‌ها و دغدغه‌های مسؤولان و اعضای سازمان پرداخت و نکاتی را نیز در خصوص عملکرد یکساله سازمان دانشجویی بیان کرد. وی ابراز داشت: اگرچه تا یک سال قبل از این، ناامیدی بر اکثر فعالان جامعه و فعالان سیاسی حاکم بود و امیدی به کار سیاسی و اجتماعی نبود، ولی در‌‌ همان فضا مجموعه ما وارد کار شدند و با تلاش و جدیت به سهم خود تحرکی را در نسل جوان و پس از آن در اقشار دیگر ایجاد کردند که ثمره آن تشکیل ستاد ملی جوانان اصلاح طلب در ستاد آیت الله هاشمی رفسنجانی بود و بعد از آن، همین گروه در ستاد انتخاباتی دکتر روحانی فعالیت را ادامه دادند.

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: ما در اول هرسال وظیفه خود می‌دانیم که به محضر بزرگان و مرجعیت دینی برسیم که بحمدالله هم سال گذشته به محضر شما رسیدیم و امسال هم این توفیق را پیدا کردیم که از رهنمودهای حضرت عالی استفاده کنیم.

حضرت آیت الله موسوی اردبیلی با بیان آیه شریفه قرآن فرمودند: خداوند بشارت می‌دهد به انسان‌هایی که در میان اقوال و روش‌های مختلف، روش و قولی را انتخاب کنند که از استحکام و عقلانیت بیشتری برخوردار باشد و اگر انسان چنین روشی را پیشه خود کند در هر برهه و زمانی به توفیقات زیادی دست پیدا می‌کند. لذا در این دنیا که اساس آن بر تحول و تغییر هست، انسان باید این محور را مدنظر قرار دهد و هیچ‌گاه آن را فراموش نکند.

معظم له در ادامه خطاب به مسؤولان سازمان دانشجویی فرمودند: شما که بحمدالله هم دغدغه اجتماعی دارید و هم دغدغه دینی و از طرفی پسوند دینی را برای تشکیلات خود به همراه دارید، بدانید دین ورزی در حوزه اسلام هم از عقلانیت لازم برخوردار است و هم از استحکام کافی؛ بنابراین در فعالیت‌های خودتان، خدا و آموزه‌های دینی را مدنظر قرار دهید و تحت تأثیر القائات جانبی قرار نگیرد.

این مرجع دینی فرمودند: البته باید مواظب باشید دین را آن گونه که هست فرا بگیرد و با آن آشنا شوید و به کار ببندید نه اینکه هر حرف و فریادی را ولو به نام دین زده شود به منزله دین تلقی کنید. لذا باید تکیه شما بر قرآن و نهج البلاغه و گفتار و سیره ائمه معصومین (علیهم السلام) باشد و آن را محور حرکت‌های دینی خود قرار دهید. که در این صورت هم راستی و درستی و هم عقلانیت را به همراه خود دارید و هم از کجی‌ها و دروغ‌ها فاصله گرفته‌اید.

مرجعیت دینی با تأکید بر اینکه در فعالیت سیاسی نباید دلسرد شد و باید برای اصلاح جامعه تلاش کرد، بیان داشتند: «ممکن است فرد یا افرادی بعد از مدتی فعالیت و نتیجه نگرفتن ناامید شده و پشیمان شوند و بگویند چرا اصلا در این کار‌ها دخالت کردیم چون این کار‌ها ثمره بخش نبوده است که این ناامیدی درست نیست و این فکر اصلا به جایی نمی‌رسد بلکه کار سیاسی و اساسا هر کار دیگری زمانی نتیجه می‌دهد که انسان از پیشآمدهای ناگوار خسته نشود.
 
ایشان در پایان با تشکر از انسجام و فعالیت‌های جوانان حاضر و اراده قوی آن‌ها؛ توفیقات بیشتر حاضران را خواستار شدند.آیت ا... موسوی تبریزی: برخی خود را صاحب انقلاب معرفی می‌کنند

سپس اعضای سازمان دانشجویی در دیدار با آیت ا... موسوی تبریزی، دبیر کل مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم به معرفی عملکرد خود پرداختند. در این دیدار آیت ا... موسوی تبریزی با اشاره به وضعیت دانشگاه‌ها و تحولی که در جامعه به واسطه ۲۴ خرداد ۹۲ به وجود آمده است گفت: وجود علما و مراجع درکنار بارگاه حضرت معصومه (س) در شهر قم، یک برکت محسوب می‌شود. همچنین تبادل اطلاعات میان روحانیون، مراجع، بزرگان و جوانان می‌تواند مثبت باشد این حرکت، بسیار حرکت خوبی محسوب می‌شود. دورادور یک نمایی از دانشجوبان و جوانان به مراجع ما می‌رسد و همینطور بر عکس تصویری که دانشجویان و جوانان از مراجع دارند گا‌ها تحت تاثیر تبلیغات سوء قرار می‌گیرد. ارتباط و تداوم ارتباط میان مراجع و رحانیون با دانشگاهیان می‌تواند برای جامعه موثر و مفید باشد. حتی اگر شبهه‌ای هم که ایجاد می‌شود باید به صورت مستقیم با مراجع طرح گردد بنابراین دیدار با علما و روحانیون قم که مرکز تشیع است کار بسیار خوب و شایسته‌ای است. به هر حال ارتباط فعالین حزبی و دانشجویی با علمای قم مفید است.

 آیت ا... موسوی تبریزی همچنین تقویت احزاب را برای کشور مفید دانست و گفت: در طول تاریخ ایران تنها در دوره آقای خاتمی وضعیت احزاب در کشور به طور نسبی بهبود پیدا کرد در دوره ایشان مقداری بودجه در اختیارز احزاب قرار داده شد اما عده‌ای با ایشان برخورد بسیار بدی کردند. همه دیدند که بعد از آقای خاتمی با خانه احزاب چه کردند. هم اکنون هم که بحث ایجاد خانه احزاب مطرح می‌شود عده‌ای چنان برخوردی می‌کنند. الحمد ا.... در سال جدید دولتی بر سر کار قرار دارد که با عقلانیت می‌خواهد بر کشور حکومت کند.

ان شاء‌الله موقعیتی فراهم شود تا سیاست به معنای واقعی آن در کشور فراهم شود. معنای درست واقعی سیاست تدبیر است. سیاست به معنای ریاست نیست. در ادبیات قدیم ایران سیاست به معنای واقعی آن وجود داشت اینکه سیاست به معنای استفاده از عقلانیت در کشور است از جمله در مشکلات مردم،
در طول هشت سال گذشته معنای بدی از سیاست در جامعه مورد استفاده قرار می‌گرفت. وی همچنین در ادامه افزود افراط و تفریط آفت زیان آور سیاست است. پس به یک معنا می‌توان گفت اعتدال فرصتی را در اختیار کشور و مردم قرار می‌دهد که ‌‌نهایت کشور را اصلاح کند. در طول هشت سال گذشته عده‌ای از فعالین سیاسی ادعا می‌کردند که به جای مردم باید تصمیم بگیرند. این را جوان‌ها خوب فهمیدند. اکنون باید چه کار کرد و خوشبختانه این فهم امسال در میان مردم به وجود آمد که راجع به سرنوشت خود تصمیم بگیرند. اینکه شما جوانان چنین فعالیت می‌کنید نکته خوبی است. واقعیت این است که نمی‌خواهند کشور به سمت توسعه حرکت کند به نوعی خودشان را صاحب انقلاب می‌دانند انقلاب برای همه است. و می خواستند و اکنون هم می‌خواهند به جای مردم تصمیم بگیرند در حالی اینگونه نیست. مردم سال گذشته نشان دادند که برای تعیین سرنوشت خودشان حساس هستند. و نسبت به آینده و وضعیت کشور بی‌تفاوت نمی‌باشند.

وی همچنین در ادامه افزود: برخی از باز شدن خانه احزاب وحشت دارند چرا که وجود احزاب و باز بودن این خانه را برای خود مانعی تصور می‌کنند چنانکه در ۸ سال گذشته از هر شیوه‌ای برای نابودی خانه احزاب بهره گرفتند برای اینکه بر قدرت خود بیفزایند. اکنون هم از باز شدن خانه احزاب و فعال شدن احزاب وحشت دارند.

ایشان در پایان سخنان خود سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار را تشکیلاتی منظم و روند حرکت این تشکل را با مثبت معرفی کردند و به اعضای سازمان به دلیل نقش موثر آن‌ها در انتخابات سال ۹۲ تبریک گفتند.


آیت الله موسوی تبریزی و مرتضی صفری (ریاست سازمان)
آیت الله موسوی تبریزی و امیرحسین خازه (نائب رئیس سازمان)

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: