به روز شده در: ۱۵ آذر ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۵
سه‌شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۱۱:۰۸:۰۹

به پایگاه خبری و تحلیلی تیترنیوز خوش آمدید     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا

      
کد خبر: ۱۰۹۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۹
شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی ایران را به خشونت و آزار جنسی در بازداشتگاه‌ها متهم کرده است. در حالی که مسئولان در خصوص این گزارش سکوت کرده اند، روزنامه دولت ادعای آزار جنسی زندانیان را رد کرده و گزارش سی ان ان را فیک دانسته است.
به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان روز دوشنبه ۲۱ نوامبر گزارش مفصلی را در مورد نحوه برخورد با بازداشتی‌های ناآرامی‌های اخیر در ایران منتشر کرد و طی آن به‌نقل از شاهدان عینی مدعی آزار جنسی برخی زندانیان در ایران شد.

مسئولان هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

به نوشته یورونیوز؛ سی‌ان‌ان می‌گوید با توجه به ممنوع بودن فعالیت شبکه‌اش در ایران، تیمی از خبرنگاران و گزارشگرانش از اقلیم کردستان عراق این گزارش مفصل تحقیقی را تهیه کرده‌اند. سی‌ان‌ان ضمن انتشار ادعای برخی دختران در این گزارش مدعی شده برای رسیدن به این نتیجه حساب‌های کاربری بسیاری را چه در داخل و چه در خارج ایران چک کرده و از فیک نبودن آن‌ها اطمینان حاصل کرده است.

در این گزارش، سی ان ان ادعاهایی به نقل از از برخی دختران ایرانی مطرح کرده است. یکی از موارد مورد ادعای سی ان ان، مربوط به آرمیتا عباسی، دختر ۲۰ ساله کرجی است.

مسئولان کشور هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده اند اما روزنامه ایران در شماره امروز خود در واکنش به ادعاهای سی ان ان، آن را فیک دانسته و نوشته است: سی‌ان‌ان» در راستای پروژه ضد ایرانی اتهامات جدیدی را به ایران نسبت‌داده است.

روزنامه دولت در ادامه نوشته است: ​​​​​​​شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی جمهوری اسلامی را به خشونت و آزار جنسی در بازداشتگاه‌ها متهم کرده است. 

روزنامه دولت در ادامه پاسخ خود به سی ان ان، آورده است: اول اینکه این گزارش بر مبنای اطلاعات مبهم و غیرواقعی تنظیم شده و هیچ گونه مستنداتی را ارائه نمی‌دهد. اشخاصی که در گزارش مورد اشاره قرار گرفته‌اند، نامشخص هستند و قابلیت پیگیری نیز ندارند. در مواردی هم که از بعضی اسم آورده شده، هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره آنچه در عنوان گزارش عنوان شده، یعنی تجاوز جنسی ذکر نشده و اگر هم اشار‌ه‌ای صورت گرفته، باز هم گمانه‌زنی نویسندگان بوده است. ادبیات گزارش با لحن «احتمالی» تنظیم شده است و استفاده فراوان از عباراتی همچون «به نظر می‌رسد» هم از قطعیت مطالب کاسته و هم واقعیت آن‌ها را مخدوش کرده است. از این رو، این رسانه بی آنکه خود بداند، مطلب خود را تکذیب کرده است! سی‌ان‌ان گزارش خود را «به نقل از منابع مطلع در بیمارستان امام علی کرج» تنظیم کرده، اما مشخص نیست که این منابع مطلع دقیقاً چه کسانی هستند که به زعم این رسانه، با قربانیان (!) گفتگو کرده‌اند. این رسانه همچنین اظهار داشته که مقامات ایرانی به درخواست سی‌ان‌ان برای پاسخگویی به این اتهامات جوابی نداده‌اند. اما مشخص نیست که منظور گزارش از مقامات دقیقاً چه کسانی بوده؛ زیرا پیگیری‌های «ایران» از نهاد‌های مربوطه نشان می‌دهد که چنین درخواستی تاکنون صورت نگرفته است.نکته قابل توجه آن است که این رسانه، در انتها سویه گزارش خود را به سمت قومیت کرد هدایت کرده و با ذکر یک نام مستعار سعی می‌کند این گونه القا کند که مردم این قوم شریف، تحت ستم سازمان‌یافته قرار دارند!

روزنامه ایران در پایان نوشت: گزارش‌های خبری معمولاً چنان خوب روایت می‌شوند که نشان می‌دهد ساختگی نیستند و همین امتیازی است که یک گزارش خبری خوب دارد. اما بد نیست درباره هر خبری کمی شکاک باشیم و از خود بپرسیم: آیا این واقعاً اتفاق افتاده است؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: