به روز شده در: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۵
سه‌شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ۰۷:۳۲:۰۷

به پایگاه خبری و تحلیلی تیترنیوز خوش آمدید     اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا

      
کد خبر: ۱۰۸۷۰۱
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸
آقای رئیسی در سطح بیان و تلفن زدن مجموعا بد نبوده است. ولی آنچه مورد انتظار که در عمل ببینیم، انتصاب انسان های شایسته در مسند کار است تا مانع رخ دادن حوادث و موارد این چنینی شوند.
 به گزارش پایگاه خبری تیترنیوز، عباس عبدی گفت: معتقدم حکومت باید گام به جلو بردارد. به این معنا نیست که این سیاست ها را تشدید کند. این سیاست ها عقب گرد است و یک گام به جلو یعنی گام اصلاحی بردارند و از چیزهایی که به زیان مردم است و جواب نمی دهند بگذرند. اگر این کار را نکند این شکاف عمیق‌تر شده و عوارض بدی خواهد داشت.


تندروی ها در فضای سیاسی کشور هر روز وارد فاز جدیدی می شود، اگر تا چندی پیش حملات متوجه دولت روحانی و کلیت جریان اصلاحات بود، این روزها از برخی تریبون ها رسما از برخی چهره های سیاسی نام برده شده و با عناوینی تند خطاب قرار می گیرند. مانند آنچه علم الهدی امام جمعه مشهد درباره عباس عبدی اخیرا مطرح کرد و او را یک عنصر انحرافی خواند.

از سوی دیگر فضای سیاسی - اجتماعی کشور تحت تاثیر فوت مهسا امینی در زمان بازداشت از سوی گشت ارشاد به شدت ملتهب و شوک زده است و درخواست ها از دولت رئیسی و قوه قضاییه برخورد جدی با عاملان و مقصران این حادثه از یک سو و جلوگیری از تندروها از سوی نیروهای گشت ارشاد است. تندروها اما همچنان در تکاپو بوده و تقصیری را متوجه گشت ارشاد نمی دانند.


عباس عبدی معتقد است با اتفاق رخ داده برای مهسا امینی حکومت باید یک گام به جلو بردارد و اقدامات اصلاحی را کلید بزند.


او تاکید می کند نباید منتقدین وارد بازی تندروها شوند.


مشروح گفتگوی قرن نو با عباس عبدی، تحلیلگر سیاسی اصلاح طلب را بخوانید؛

آقای عبدی! اخیرا از برخی تریبون ها علیه برخی چهره های اصلاح طلب چون آقای تاج زاده یا شخص شما موضع گیری های تندی می‌شود، این فضا چقدر سیگنال برای بسته شدن فضا و تندتر شدن طیف تندرو است؟

فکر نمی کنم این علامتی برای بسته شدن فضا باشد. البته بطور عادی در ایران همیشه اقدام به بستن فضا بوده و هست. فلذا تضمینی نیست که دیگر بسته نشود.
منتقدین نباید وارد چرخه تندروی عناصر تندرو شوند

ولی به نظر من، بخشی از عناصر تندروی ساختار سیاسی می خواهند فضا را تند کنند تا منقدین هم مشابه آنان تند برخورد کنند. پس اگر منتقدین وضع موجود رعایت کنند و وارد چرخه تندروی آنان نشوند بعید می دانم که به دلیل عوارض شدید چنین اقدامی بخواهند فضا بسته شود.

نباید وارد بازی تندروها شد
واکنش شما به اینکه از یک تریبون شما را «عنصر انحرافی» و «فرصت طلب» بخوانند، چیست؟

واکنش ها به این قبیل اظهارات و رفتارها متفاوت است. برخی افراد اتهام هایی می زنند که پاسخی نمی شود داد و باید شکایت کنید. یک جایی باید سکوت کنید و پرداختن به آنان وارد شدن در بازی آنان است. برخی را هم باید پاسخ داد. البته در عرصه عمومی جواب می‌دهم ولی نباید در بازی آنها افتاد و حرف های زشت و اتهام زد.

بیان کلماتی چون فرصت طلب و انحرافی در شان کسانی که حرفی دارند نیست. بنابراین، باید خیلی متین و استوار پاسخ داد. اتفاقا این متانت و تدبیری که در پاسخ به کار می بریم اثرگذاری را بیشتر می کند.

زمینه اجتماعی برای بازگشت به اتفاقات گذشته نیست
در ماجرای مهسا امینی فارغ از اتفاقاتی که رخ داد، آن روی سکه چقدر پیام تند شدن فضای سیاسی کشور را دریافت می توان کرد؟ منظور نوعی بازگشت به رفتارهای رادیکالی از جنس رفتارهای دهه شصت است؟

اتفاقاتی که در دهه 60 بود را یک طرفه نباید دید. طرف مقابل حکومت یک گروهی مثل مجاهدین خلق بودند که در خیابان مردم را می کشتند به همین علت هم حکومت نیز به نحو مشابه عمل می کرد. مسلح بودند آدم کش بودند.

در آن زمان چقدر ترور انجام شد. در هر جامعه دیگری هم آن اتفاقات می افتاد و حکومت ها کمابیش واکنش بدی نشان می دادند. ولی در حال حاضر اینگونه نیست.

مردم ضد خشونت هستند. حداکثر حرف و نقد دارند اگر اعتراضی دارند سعی می کنند مجوز بگیرند. راحت حرفشان را می زنند و زمینه اجتماعی برای بازگشت اتفاقات گذشته نیست. مگر اینکه کسانی دست به اسلحه ببرند و خلاف کاری کنند که مردم با این ها موافق نیستند.

حکومت گام رو به جلو برندارد، عواقب بدی خواهد داشت
اگر براساس پیش بینی که شما کردید حکومت یک گام به جلو برندارد و حتی گام های رو به عقب داشته باشد، پیش بینی بروز اعتراضات اجتماعی را می کنید؟

معتقدم حکومت باید گام به جلو بردارد. به این معنا نیست که این سیاست ها را تشدید کند. این سیاست ها عقب گرد است و یک گام به جلو یعنی گام اصلاحی بردارند و از چیزهایی که به زیان مردم است و جواب نمی دهند بگذرند. اگر این کار را نکند این شکاف عمیق‌تر شده و عوارض بدی خواهد داشت.
پرونده مهسا امینی آزمونی برای رئیسی است

رویکرد دولت رئیسی در مواجهه با این قسم اتفاقات که اخیرا زیاد شده است را چطور ارزیابی می کنید؟ نفوذ تندروهایی از جنس پایداری در بدنه دولت چقدر مسیر دولت را به سمت حمایت از این تندروی ها سوق داده است؟

آقای رئیسی در سطح بیان و تلفن زدن مجموعا بد نبوده است. ولی آنچه مورد انتظار که در عمل ببینیم، انتصاب انسان های شایسته در مسند کار است تا مانع رخ دادن حوادث و موارد این چنینی شوند.

متاسفانه هنوز آنطور که باید و شاید شاهد این سیاست نیستیم. باید منتظر بمانیم و ببینیم حالا که در سال دوم هست آیا اراده و امکانات دارند که در حد عملی به این مشکلات رسیدگی کنند یا در سطح شعار و همددردی باقی می‌مانند. قضیه مهسا امینی نمونه خوبی است برای اینکه آقای رئیسی آزمون شود. در طول زمان آینده مورد ازمون قرار می‌گیرد. امیدواریم موفق باشد.

تناقض های سیستم در حوزه فرهنگی زیاد است
رویکردهای تند دولت رئیسی در حوزه فرهنگی و اجتماعی می تواند تبدیل به پاشنه آشیل این دولت شود و خود را در انتخابات ۱۴۰۴ نشان دهد؟

تناقض های سیستم زیاد است. از جمله در حوزه فرهنگی که نمی فهیم سیاست هایی که در مورد کتاب و فضای مجازی ابلاغ می شود برچه مبنایی است. هر چیزی که برای شما بد است یا نمی‌پسندید که نباید جلوی انتشارش را بگیرید. مردم در جامعه حق دارند. این را باید پذیرفت اگر شما جلوی انتشار تولیدات فرهنگی مغایر سلیقه خود را بگیرد حقیقت عوض نمی شود. در رژیم گذشته جلوی خیلی چیزها گرفته شد مگر ماجرا تغییر کرد که با مانع تراشی هایی که امروزه می کنید آن هم در عصر فضای مجازی و رسانه های اجتماعی بخواهید مردم طبق خواسته شما عمل کنند و جریان فرهنگی بر طبق اراده شما پیش برود و تغییر کند.

نمی توانید این کارها را بکنید. یکی از تناقض های سیاست دولت در حوزه فرهنگی است و امیدوارم که در سال دوم این تناقضات کمتر شود.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: